
A tőzsdei jelölés egy egyedi betűsorozat, amely a tőzsdén jegyzett vállalatot jelöli. A Nasdaq-on jegyzett értékpapírok legfeljebb öt betűvel, míg a NYSE-n jegyzettek legfeljebb néggyel szerepelhetnek. A betűk száma között nincs nagy különbség, mivel a tőzsdei jelölések csak az értékpapírok rövidített jelölését szolgálják. A „tőzsdei jelölés” és a „részvényszimbólum” ugyanaz.
A tőzsdei jelölések története
A legkorábbi tőzsdék a 19. századból származnak. Abban az időben a parkettakereskedőknek kiabálniuk vagy kiírniuk kellett a szervezet teljes nevét, hogy tájékoztassák a többieket a részvények árfolyamáról. Amikor kevés vállalatot jegyeztek, ez nem volt probléma. Ahogy egyre többen lettek, más módszert kellett találni. Így jöttek létre a tőzsdei ketyerék.
Az egynél több részvényosztállyal kereskedő vállalatoknál a jelölés végére hozzáadják az osztályt a jelölő szimbólumhoz. Az elsőbbségi részvények esetében a PR betűket adják hozzá.
A részvényszimbólumok egyéb jellemzői
A NYSE-ről a Nasdaq-ra átköltöző vállalatok megtarthatják a ticker-szimbólumaikat. A legtöbb Nasdaq-on kereskedő vállalatnak négybetűs szimbóluma van, de vannak olyanok is, amelyeknek kevesebb, mint például az MGI a Moneygram International és az FB a Facebook esetében.
Tőzsdei szimbólum vs. tőzsdei jelölés
A ” tőzsdejel” kifejezés a ” mutató” szóból származik. A pénzügyi piacokon ez az értékpapír bármely ármozgását jelenti, felfelé vagy lefelé. A tőzsdei jelölés a részvények árfolyamáról szóló jelentés, amelyet a különböző tőzsdék a kereskedés során folyamatosan frissítenek.
A tőzsdei mutatók automatikusan megjelenítik az értékpapír árfolyamának változását, valamint a kereskedési volument és egyéb információkat, amelyekre a kereskedőknek és befektetőknek szükségük van ahhoz, hogy tisztában legyenek az adott részvény piaci feltételeivel és keresletével.
Foglaljuk össze
A tőzsdei szimbólumok a tőzsdén nyilvánosan jegyzett és forgalmazott értékpapírokat jelölik. Ezek általában betűk elrendezéséből állnak, és a kereskedők és a befektetők használják őket a kereskedelmi megbízások leadására. A tőzsdén értékpapírokat bevezető vállalatok választanak maguknak egy elérhető szimbólumot, amely általában a vállalat nevéhez kapcsolódik. A tőzsdei szimbólumokhoz más betűket is hozzáadhatnak, ha vannak kereskedési korlátozások, részvényosztály vagy egyéb jellemzők. A jelölés és a tőzsdei jelölés között az a különbség, hogy az utóbbi az értékpapír árfolyamának változására vonatkozik.